Strokovni dogodek o infrastrukturi za alternativna goriva v prometu

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za prometno politiko, je v četrtek, 28. novembra 2024, v Ljubljani organiziralo strokovni dogodek, namenjen deležnikom na področju infrastrukture za alternativna goriva (AG) v prometu. Dogodek, je potekal v Hotelu Four Points by Sheraton (MONS), kot priložnost za izmenjavo mnenj, izkušenj in strokovnih spoznanj o prihodnosti AG infrastrukture v Sloveniji.

Dogodek je otvoril g. Darko Trajanov, predstavnik Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter direktor Direktorata za prometno politiko. Seznanil je prisotne, da imamo dva pravna okvira za izvajanje alternativnih goriv, in sicer Zakon o infrastrukturi AG in spodbujanju prehoda AG v prometu (ZAIG) ter EU Uredbo 1804/2023 (AFIR). Nadalje je g. Trajanov opozoril upravljavce infrastrukture za alternativna goriva na tehnično ustreznost infrastrukture, saj bodo inšpektorati začeli izvajati nadzor na terenu.

Vesna Uršič Krulej (MOPE), je predstavila ključne zakonodajne spremembe in pobude, usmerjene v prehod na alternativna goriva. Poudarek je bil na e-mobilnosti in zakonodajnih okvirih, kot je Uredba 1804/2023 (AFIR) na ravni EU, ter nacionalnem Zakonu o infrastrukturi za AG in spodbujanju prehoda na AG v prometu (ZIAG). Uršič Krulej je izpostavila tudi prihajajoče delegirane in izvedbene uredbe ter podzakonske predpise, ki bodo oblikovali prihodnost infrastrukture za AG v Sloveniji in pregled nadzornih mehanizmov, inšpektoratov.

En izmed ključnih prispevkov je bila predstavitev Ignaca Završnika iz Društva e-mobilnost Slovenija (DEMS), ki je predstavil projekt ocenjevanja javno dostopnih polnilnih mest za električna vozila in njegove rezultate. Završnik je osvetlil izzive, ki jih prinaša vzpostavitev te infrastrukture, ter pomen natančne ocene obstoječih in načrtovanih polnilnih postaj za podporo e-mobilnosti v Sloveniji.

V nadaljevanju so prisotni spoznali tudi EU program CEF AFIF, ki ga je predstavil Tomaž Rus z Ministrstva za infrastrukturo. Program omogoča podporo pri financiranju infrastrukturnih projektov za alternativna goriva.  V kratkem bo organiziran nacionalni informativni dan o programu, na katerem bodo zainteresirani pridobili informacije o prijavi na razpise in iskanju ustreznih sredstev za razvoj AG infrastrukture.

Izkušnje pri prijavi projektov na razpis CEF AFIF je delil dr. Rok Vihar iz LPP d.o.o., ki je predstavil izkušnje pri prijavi projekta GREEN ENERGY FOR TRANSPORT (GrEn4Tran) ter pomembnost projekta k razvoju trajnostnega prometa v Sloveniji.

Za zaključek so predavatelji dr. Janez Humar iz ELES d.o.o. in Urška Kalan iz Borzen d.o.o., skupaj z Marijo Lesjak z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, predstavili ključne pobude na področju infrastrukture za polnjenje električnih vozil. Predstavljena je bila vloga Borzena kot centra za spodbujanje prehoda na alternativna goriva ter načrtovane finančne spodbude za vzpostavitev polnilne infrastrukture za električna vozila, ki bodo omogočile hitrejši razvoj in širitev omrežja polnilnic v Sloveniji.

Dogodek se je izkazal kot pomembna priložnost za vse, ki delujejo na področju alternativnih goriv in trajnostnega prometa, da se seznanijo z aktualnimi zakonodajnimi spremembami, novimi priložnostmi za financiranje ter izzivi in rešitvami pri vzpostavljanju infrastrukture za e-mobilnost.