Glavne pravne podlage
Povezava do programskih dokumentov, EU in državnih uredb o izvajanju kohezijske politike.
CTN so orodje izvajanja evropske kohezijske politike, ki podpira uresničevanju teritorialnih strategij, ki prejemajo podporo iz enega ali več kot enega sklada, iz več kot enega programa ali iz več kot ene prednostne naloge istega programa. Preko mehanizma CTN se v Sloveniji v obdobju 2021-2027 spodbuja trajnostni razvoj mest in uresničuje obvezna kvota 8 % sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj za ta namen.
Pri izvajanju CTN nastopa ZMOS v vlogi posredniškega telesa, pristojnega za izbor operacij. ZMOS objavlja povabila za predložitev prijav projektov mestnih občin in sprejema sezname izbranih operacij (t. i. 1. faza). Projekti, vključeni na seznam izbranih operacij, lahko nadaljujejo postopek pri ministrskih posredniških telesih (2. faza) in so, ob izpolnjevanju vseh pogojev, upravičeni do sofinanciranja.
Z mehanizmom CTN se podpirajo projekti, ki uresničujejo trajnostne urbane strategije mestnih občin. Mehanizem pokriva tri specifične cilje (SC) iz Programa evropske kohezijske politike 2021-2027: 1) SC 2.7 za zeleno infrastrukturo v mestih, 2) SC 2.8 za trajnostno urbano mobilnost in 3) SC 5.1 za urbano prenovo. Projekti morajo biti skladni s pravili izvajanja evropske kohezijske politike.
Mehanizem CTN vključuje 166,8 milijona evrov nepovratnih sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) in proračuna Republike Slovenije (RS). Ob tem je del mehanizma tudi 11 milijonov evrov povratnih sredstev, ki se dodelijo kot finančni instrumenti v okviru SC 5.1. Skupaj je vrednost sredstev ESRR 127 milijonov evrov, vrednost sredstev RS pa 50 milijonov evrov.
Priporočamo, da pred oddajo vlog preverite, da
Priporočamo tudi, da:
Za pomoč pri samooceni vloge lahko uporabite primere internih kontrolnih obrazcev, ki jih ZMOS uporablja pri pregledovanju vlog.
Vloge se oddajo izključno v elektronski obliki na zmos@koper.si. Obrazci morajo biti elektronsko podpisani ali lastnoročno podpisani in skenirani, pri čemer morajo vlagatelji v tem primeru poslati tudi odprte (nepodpisane) verzije obrazcev, ki omogočajo strojno branje. Če dokumentacija vloge presega 10 MB, se vloga pošlje s pomočjo Spletnega odložišča velikih datotek (SOVD).
Prepozno oddane vloge bodo zavržene. Pravočasno oddane vloge bodo pregledane z vidika formalne popolnosti v roku 5 delovnih dni od prejema.